MLP221M350EA0C
VIGOR # :
915969
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V FLATPACK
DataSheet
MLP221M350EA0C PDF
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):683mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)