AVS226M10B12T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
916260
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AVS226M10B12T-F PDF
Type Description
Series:AVS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22.6Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:47.6 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)