LNC2H103MSEJ
VIGOR # :
916261
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
DataSheet
LNC2H103MSEJ PDF
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:38.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:53.62 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.189" (208.00mm)