EEE-FK1C681AP
VIGOR # :
916263
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
DataSheet
EEE-FK1C681AP PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:80 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)