THA132M060AA0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
916485
Description
CAP ALUM 1300UF 60V 24.2 X 36.4L
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
THA132M060AA0C PDF
Type Description
Series:THA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):120mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.04 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.433" L x 0.953" W (36.40mm x 24.20mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)