50MXC10000MEFCSN35X35
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916487
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50MXC10000MEFCSN35X35 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.6575 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)