UBT1E221MPD
VIGOR # :
916534
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
UBT1E221MPD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:680 mA @ 100 kHz
Impedance:100 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)