UBX1J560MPL
VIGOR # :
916682
Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
UBX1J560MPL PDF
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:430 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)