UPZW6680MHD
VIGOR # :
916920
Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
DataSheet
UPZW6680MHD PDF
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:765 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)