UTT1H220MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917095
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UTT1H220MDD1TA PDF
Type Description
Series:UTT
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:44.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)