EKMG500EMC221MJC5S
VIGOR # :
917847
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EKMG500EMC221MJC5S PDF
Type Description
Series:KMG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:450 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)