UUQ1A331MCL6GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
919078
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUQ1A331MCL6GS PDF
Type Description
Series:UUQ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:465 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)