UMW1A221MDD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
919254
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UMW1A221MDD PDF
Type Description
Series:UMW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:202.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)