B43540A9157M2
VIGOR # :
919255
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43540A9157M2 PDF
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):410mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.39 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:480 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)