478CKE025MQV
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
919401
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
478CKE025MQV PDF
Type Description
Series:CKE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):77.6mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.198 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)