EKMH350VNN123MQ50S
VIGOR # :
921766
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
DataSheet
EKMH350VNN123MQ50S PDF
Type Description
Series:KMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):35mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.4992 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)