UVR1H682MRD
VIGOR # :
923285
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UVR1H682MRD PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.025 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)