LGN2G471MELC35
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923344
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGN2G471MELC35 PDF
Type Description
Series:LGN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.4024 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)