UBT1V221MPD1TD
VIGOR # :
923435
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
UBT1V221MPD1TD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:395 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:790 mA @ 100 kHz
Impedance:94 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)