ALS70P123NT450
VIGOR # :
923437
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
DataSheet
ALS70P123NT450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):21mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:22 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.6 A @ 10 kHz
Impedance:15 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)