35SEV47M8X6.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923436
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35SEV47M8X6.5 PDF
Type Description
Series:SEV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:172.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)