AHA477M16G24T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923453
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AHA477M16G24T-F PDF
Type Description
Series:AHA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):700mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:578 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)