UPT2P331MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923455
Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPT2P331MHD PDF
Type Description
Series:UPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.616 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)