UHE2A391MHD
VIGOR # :
923457
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UHE2A391MHD PDF
Type Description
Series:UHE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.238 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:54 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)