ALF40C223DC025
VIGOR # :
923454
Description
CAP ALU 22000UF 20% 25V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C223DC025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:22000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):116mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.91 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.1 A @ 10 kHz
Impedance:104 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)