25MS533MEFCT56.3X5
VIGOR # :
923479
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25MS533MEFCT56.3X5 PDF
Type Description
Series:MS5
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:81 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)