UVR1H472MRD
VIGOR # :
923480
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UVR1H472MRD PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.335 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)