EEE-FPJ331XAV
VIGOR # :
923616
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
DataSheet
EEE-FPJ331XAV PDF
Type Description
Series:FP, Anti-Vibration
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):160mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.327" (8.30mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)