100ZLH680MEFCGC16X40
VIGOR # :
923662
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100ZLH680MEFCGC16X40 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.573 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.86 A @ 100 kHz
Impedance:27 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)