ALF20C391EC350
VIGOR # :
923714
Description
CAP ALU 390UF 20% 350V PRESSFIT
DataSheet
ALF20C391EC350 PDF
Type Description
Series:ALF20
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):361mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.33 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.5 A @ 10 kHz
Impedance:236 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Through Hole, Press-Fit
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ALF40C122EG250
ALF40C122EG250
CAP ALU 1200UF 20% 250V PRESSFIT
B43540A2337M67
B43540A2337M67
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
CAP 330 UF 20% 50 V
ALF20C391EC350
ALF20C391EC350
CONN SHUNT 2POS OPEN 2.54MM