MLP771M150EA1D
VIGOR # :
923792
Description
CAP ALUM 770UF 20% 150V FLATPACK
DataSheet
MLP771M150EA1D PDF
Part Status:Active
Capacitance:770 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):238mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.2 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)