AEB686M2CU44T-F
VIGOR # :
923797
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD
DataSheet
AEB686M2CU44T-F PDF
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:412.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:750 mA @ 100 kHz
Impedance:550 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)