UUL0J330MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923820
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUL0J330MCL1GS PDF
Type Description
Series:UUL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:52.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)