CGS103T350X8L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
924075
Description
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
CGS103T350X8L PDF
Type Description
Series:CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):21mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24.9 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):8.625" (219.08mm)