UKZ2A101MHM
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
927690
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UKZ2A101MHM PDF
Type Description
Series:UKZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)