UKW1H331MPD1TD
VIGOR # :
927691
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UKW1H331MPD1TD PDF
Type Description
Series:UKW
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:855 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)