RJA102M1VBK-1320S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
927738
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RJA102M1VBK-1320S PDF
Type Description
Series:RJA
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:830 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)