380LQ331M250H022
VIGOR # :
928128
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
DataSheet
380LQ331M250H022 PDF
Type Description
Series:380LQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):603mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.32 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)