EKYB800ELL102MLP1S
VIGOR # :
928660
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL
DataSheet
EKYB800ELL102MLP1S PDF
Type Description
Series:KYB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.6 A @ 100 kHz
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)