RJA222M1HBK-1636S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
933115
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RJA222M1HBK-1636S PDF
Type Description
Series:RJA
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)