RZW471M1EBK-0820S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
933568
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RZW471M1EBK-0820S PDF
Type Description
Series:RZW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.05 A @ 100 kHz
Impedance:69 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)