UPM2V3R3MPD
VIGOR # :
933570
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
DataSheet
UPM2V3R3MPD PDF
Type Description
Series:UPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:86.4 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)