UPJ1K180MED
VIGOR # :
933445
Description
CAP ALUM 18UF 20% 80V RADIAL
DataSheet
UPJ1K180MED PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:58 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:114 mA @ 10 kHz
Impedance:1 Ohms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)