RXW471M1CBK-0815S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
940029
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXW471M1CBK-0815S PDF
Type Description
Series:RXW
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:730 mA @ 100 kHz
Impedance:85 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)