RXK221M1HBK-1020S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
940093
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXK221M1HBK-1020S PDF
Type Description
Series:RXK
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:728 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.04 A @ 100 kHz
Impedance:88 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)