RXK471M1EBK-1020S
VIGOR # :
943767
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
RXK471M1EBK-1020S PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:832 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.04 A @ 100 kHz
Impedance:62 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)