RXK471M1HBK-1325S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
942788
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RXK471M1HBK-1325S PDF
Type Description
Series:RXK
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.192 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.49 A @ 100 kHz
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)