ESK107M063AH1EA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
947170
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESK107M063AH1EA PDF
Type Description
Series:ESK
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)