100YXG120MEFCT810X28
VIGOR # :
949468
Description
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100YXG120MEFCT810X28 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:331.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:150 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)