ALC70C331DC450
VIGOR # :
953154
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
ALC70C331DC450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):427mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.97 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.64 A @ 10 kHz
Impedance:241 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)